Spor o lithium - už je bohužel pozdě, ale poučme se prosím

11. 10. 2017 12:01:04
Současné spory o lithium už nic nezmění. Jestli za to může ministr Havlíček (ČSSD), když podepsal memorandum, nebo ministr Brabec (ANO2011), když udělil Australanům souhlas s těžbou.

Co bylo dřív. Vejce nebo slepice. Z pohledu ochrany majetku státu je to už jedno. Lukrativní majetek je pryč.

Zajímavější otázka možná je, proč se tak vůbec mohlo stát.

V případě Cínovecké deponie je předmětný pozemek odkaliště, na němž je uložená vydobytá rudnina, která zbyla poté, co se z ní vzal cín. Pozemek s odkalištěm patřil Diamu, státní podnik, které ho prodalo zájemci, jenž nabídl nejvyšší cenu. A tady je možná potřeba hledat začátek problému.

Jak je možné, že se stát vůbec zbavil pozemku, na kterém byly zásoby vzácného lithia (byť tehdejší jeho cena nevycházela lukrativně – pozn. z rozhovoru MF Dnes, 11. 10. 2017 s generálním ředitelem Diamo, státní podnik)? Máme si to přeložit tak, že se stát klidně zbaví pozemku se zlatem v době, kdy cena zlata bude nízká? Podle státního podniku ano...

Přitom v potaz je třeba vzít i zákon č. 44/1988 Sb., horní zákon a z jeho pohledu se dívat na převody majetku státu, zda převáděné pozemky neměly či nemají charakter vyhrazeného majetku státu, který by mohl být pro stát v budoucnu strategický. Je třeba hledět dál, ne jen teď a tady.

Problém je samozřejmě i ve způsobu nakládání s majetkem státu. Státní podniky, zřízené podle zákona č. 77/1997 Sb., o státním podniku, kam Diamo patří, jednají při nakládání s majetkem státu pouze v dikci občanského zákoníku, s přihlédnutím k tomu, že mají ministerstvem průmyslu a obchodu daný tzv. určený majetek, se kterým mohou nakládat pouze se souhlasem svého zakladatele (v případě Diama Ministerstvo průmyslu a obchodu). Naopak ostatní státní organizace, které rovněž hospodaří s majetkem státu, ovšem jednají v dikci daleko přísnějšího předpisu, kterým je zákon č. 219/2000 Sb., o majetku ČR a jejím vystupování v právních vztazích. Zatímco státní podniky jedou na zisky (kam se započítávají i prodeje z majetku, jakým bylo Cínovské odkaliště a s jehož prodejem, pokud toto odkaliště nebylo určeným majetkem státu, nemuselo Ministerstvo průmyslu a obchodu vyslovit svůj souhlas a Diamo jej mohlo prodat bez kontroly a sledování vyšších státních zájmů, protože jej prodalo jako majetek, který Diamo nepotřebuje ke své činnosti), státní organizace nesmí prodávat majetek, aniž by se vypořádávaly s přesnými zákonem stanovenými postupy. K nim mimo jiné patří např. i režim podmínky nabytí účinnosti smlouvy o prodeji schválením takové smlouvy buď Ministerstvem financí, nebo Ministerstvem životního prostředí nebo Ministerstvem kultury (podle druhu a ochrany majetku). Státní organizace, pokud mají majetek, který je pro ně nepotřebný a který by chtěly prodat, musí prohlásit ze svého pohledu za nepotřebný a nabídnout jej ostatním státním organizacím v rámci svého zakladatele. Pokud o něj nikdo neprojí zájem, majetek neprodávají, ale předají jej na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který jej před případným prodejem soukromé osobě povinně elektronicky nabídne všem státním subjektům – státním organizacím i státním podnikům v rámci celé ČR. Ti si jej v případě jejich potřeby mohou od Úřadu převzít. Teprve nepřihlásí-li se o majetek nikdo ze státních organizací a majetek je PRO STÁT (nikoliv pro jeden státní podnik) NEPOTŘEBNÝ, může jej Úřad za podmínek stanovených v zákoně č. 219/2000 Sb. prodat.

Pokud by se na státní podniky vztahoval tento zákon rovněž, byly by prodeje podobného strategického majetku státu daleko složitější, a kontrolovatelnější. Byly by totiž potřebné pro stát, ne jen pro jeden státní podnik.

Z toho pohledu by bylo velmi zajímavé prověřit:

1. Kdy došlo k prodeji Cínovského odkaliště a za jakých podmínek a jak byla ve výběrovém řízení a jeho přípravě ošetřena existence zřejmě vodního díla odkaliště a zásob lithia?

2. Jaká byla cena lithia v době prodeje pozemku a zda stát (státní podnik a jeho zakladatel) mohl vědět, jaký je světový vývoj v použití tohoto nerostu?

3. Za kolik se pozemek prodal a na kolik jsou v něm dnes zásoby lithia odhadnuté?

A v neposlední řadě, zda není nejvyšší čas sjednotit postupy s nakládáním s majetkem státu a začlenit i státní podniky pod přísnější režim zákona č. 219/2000 Sb. Myslím si, že státní podniky by byly ale proti. Vždyť teď si mohou v podstatě s majetkem dělat co chtějí. V režimu zákona č. 219/2000 Sb., by to už nešlo.

Už nevyřešíme, jestli bylo dřív vejce nebo slepice a kdo za to může, a hlavně, nic se tím nezmění. Máme však nejvyšší čas poučit se a zabránit tomu, aby se příště podobné věci, v jiných podmínkách, u jiných státních podniků, neopakovaly.

Autor: Michal Jedlicka | středa 11.10.2017 12:01 | karma článku: 28.62 | přečteno: 814x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jiří Kačír

V USA je standard jen 10 dní dovolené ročně a ne každá firma nabízí volno o všech svátcích

V posledních letech jsem se několikrát zajímal o možnostech práce v USA. Na toto téma jsem četl řadu názorů a článků, realita pracovních podmínek v této zemi mi trochu vzala iluze.

29.3.2024 v 16:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Návod k použití

Každý si myslí, že mozek má a že ho používat umí. Přesto stačí, když ztratí klíč od bytu nebo založí kamsi brýle, aby vše ztratilo smysl a začala panika a zoufalství.

29.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 254 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 145 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1001

Hlas ze severní moravy:-) 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...